Şirket Bloglarında En Sık Yapılan Hata

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +3 (from 5 votes)

Bloglar, potansiyel müşterilerinize ulaşmak, hali hazırdaki müşterilerinizle daha iyi iletişim kurmak ve web sitenize gelen organik trafiği arttırmak için kullanabileceğiniz harika araçlardır. Türkiye henüz bu alanda çok yeni.

Çoğu firma blogların gücünden ve avantajlarından habersizken, bazı firmalarsa blogları yanlış kullandıkları için istedikleri etkiyi elde edemiyorlar. Şirket bloglarında en çok yapılan hata:

Blogu bir reklam aracı olarak kullanmak!

Blog yazmayı reklam olarak görmemelisiniz. Reklamlar tek yönlü iletişim yapar: sizin şirketiniz ve şirketinizin ürünü.  Bloglar ise diğer sosyal medya araçlarına benzer şekilde iki taraflı iletişim sağlarlar: siz ve hedef kitleniz. Bazen şirket bloglarını inceliyorum ve nasıl bir strateji izlediklerini anlamaya çalışıyorum. İşin kötü tarafı çoğu blogun herhangi bir stratejisi olmuyor, rastgele paylaşım yapıyorlar. Bu paylaşımların çoğu da kendi şirketleri, şirketlerinin başarıları, kampanyaları ya da ürünleri ile ilgili oluyor. Bu tarz bloglar ne yazık ki çok sıkıcı oluyor.

Müşterileriniz ürününüzle değil, sadece ve sadece kendileri ve problemleri ile ilgileniyorlar.

Eğer yazınızda onların dertlerine çözüm bulamıyor, onlara faydalanabilecekleri bir bilgi vermiyor ya da onları heyecanlandırmıyorsanız, büyük ihtimalle sizin blogunuzu bir daha ziyaret etmemek üzere kapatacaklardır.

Dijital pazarlama dünyasının önde gelen isimlerinden David Meerman Scott’a göre dijital dünyada fark edilmenin yolu, kendi ürünleriniz ve şirketiniz hakkında konuşmayı bırakmanızdan geçiyor. Odak noktanız her zaman hedef kitleniz olmalı ve ürettiğiniz her içerik hedef kitlenize bir değer sağlamalı.

Hiç kimse sıkıcı bir bloga tekrar gelmeyecektir ya da o blogu kimseye tavsiye etmeyecektir. Ama ilgi çeken, hedef kitlenizin faydalanabileceği, bilgi alabileceği ve paylaşmak isteyeceği bir içerik oluşturursanız ve bunu düzenli, istikrarlı bir şekilde devam ettirirseniz, her geçen gün blogunuza gelen ziyaretçi sayınız artacaktır.

Hedef kitlenizle sağlam ilişkiler geliştirmek, onların blogunuzu ve web sitenizi sık sık ziyaret etmelerini sağlamak şirketinize uzun vadede çok büyük katkı sağlayacaktır.

 

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +3 (from 5 votes)

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *