Arama Motoru Optimizasyonu, SEO Nedir, Teknikleri Nelerdir?

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +11 (from 15 votes)

Google_ust_siralarda_cikmakComScore verilerine göre dünya üzerinde internette her gün yaklasık olarak 2 milyar arama yapılamakta. İnternette arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkan web siteleri,diğer web sitelerine göre çok daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmekte. Daha fazla ziyaret, daha fazla müşteri ve dolayısıyla daha fazla para anlamına gelmekte.

Google’da ilk sırada çıkmak, pazarlama masraflarını düşürür ve satışları arttırır. Bu nedenle şirketler Google ve diğer arama motorlarında daha ön sıralarda olmak için mücadele etmektedirler.

Google’da üst sıralarda çıkmak isteyen sirketler mutlaka arama motoru optimizasyonu konusunda çalısmalı, gerekirse bir seo uzmanından ya da seo danışmanlığı sirketinden yardım almalıdır.

Bu yazıda SEO nedir, ne değildir, web sitelerini optimize etmek neden önemlidir, Google’da ilk sırada ya da üst sıralarda çıkmak için nelere dikkat edilmelidir kısaca anlatacağım ve bazı SEO tekniklerine değineceğim.

SEO, Search Engine Optimization’ın kısaltmasıdır. Aslında Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu’dur ancak, birçok kisi SEO olarak bilmekte ve kullanmaktadır.

En popüler arama motorları Google, Bing, Yahoo, AOL ve ASK’dır. Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için, yazının geri kalanında Google arama motorundan bahsedeceğim. SEO’nun ne olduğunu tam olarak kavrayabilmek için öncelikle Google arama motorunun nasıl çalıstığını anlamamız gerekmekte.

Google Nasıl Çalışır?

Kullanıcı Google üzerinde bir arama yaptığında aslında o aramayı webde değil, webin bir kopyası üzerinde yapar. Google düzenli olarak internet üzerindeki içerikleri bulur ve webin bir kopyasını çıkartır. (Crawling) Bulduğu içerikleri indeksleyerek sunucularına kaydeder. Yapılan her bir arama Google’un sunucularına bir istek gönderir. Bu istek üzerine, Google kullanıcının arama kutusuna girdiği kelimelere göre indekslerine bakar ve ilgili gördüğü sonuçları karışık bir algoritmaya dayanarak sıralar ve aramayı yapan kişiye sunar.

İşte SEO, arama motoru optimizasyonu, bu sıralamada ön sıralarda bulunabilmek amacıyla, web sitelerinin ve içeriklerinin optimize edilmesidir.

Düşünün ki spor ayakkabısı satıyorsunuz, potansiyel bir müşteriniz Google’da “bayan spor ayakkabısı” diye arattı. Eğer sizin web siteniz, arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alıyorsa bu potansiyel müşterinizin sizden alış veriş yapma olasılığını kat kat arttıracaktır.

SEO nasıl yapılır, SEO temel ilkeleri

İki tür arama sonucu vardır: organik sonuçlar ve firmaların ücret ödediği sonuçlar. (Pay per Click, Paid Sarch) Organik sonuçlar adından da anlaşıldığı üzere doğal yolla elde edilen sonuçlardır, ücrete tabi değildir.

Öbür taraftan ücretli sonuçlar Google Adwords programına tabi olan, şirketlerin tıklama başına ücret ödediği, genellikle sonuç sayfasında en üstte ya da sağ tarafta bulunan sponsor bağlantılardır.

Ücrete tabi olan sonuçlar SEO’nun konusu değil, SEM‘in (Search Engine Marketing) konusudur. Yapılan birçok arastırma kullanıcıların sponsor linklere, organik sonuçlara göre çok daha az tıkladığını göstermektedir.

SEO ile ilgili malesef birçok yanlıs anlaşılma var. Öncelikle SEO kısa dönemli bir proje değil. Piyasada bulunan 100-200 TL’ye Google’da birincilik garantisi veren ilanlar asla doğru değildir. Ne yaptığını bilen hiç bir firma ya da kişi Google’da birincilik garantisi veremez, vermemelidir.

SEO bir süreçtir, devamlı üzerinde çalışılması ve vakit harcanması gereken bir uzmanlık alanıdır. Arama motorları ücretli trafik üzerinden para kazanırlar.(Pay per Click, Paid Search, Google Adwords) Google aramalarında veya Google servislerini kullanırken (Gmail, Google Docs gibi) rastladığınız reklamlara tıklandığında, reklamı veren kurum Google’a ücret öder. Kullanıcılara doğru sonuçlar vermek arama motorları için çok önemlidir. Bu amaçla sıralama algoritmalarını sürekli olarak değiştirir ve geliştirirler.

Bu nedenle geçen ay “bayan spor ayakkabısı” arama sonuçlarında birinci sırada olmanız, bu ay da o sırada olacağınız anlamına gelmez. SEO konusunda başarılı olmak isteyen kişilerin sürekli güncel bilgileri takip etmeleri gerekmektedir. Google’un yaptığı son açıklamalardan birine göre sıralamalar 500’den fazla faktöre bağlı olarak değişebiliyor. Bu faktörleri bir yazıda teker teker incelemek imkansız. Ancak genel olarak 3 ana faktörden bahsedebiliriz:

Keywords (Anahtar Kelimeler), Search Friendly Site (Arama Motoru Dostu Site Yapısı) ve Link Building (Link Olusturma).

Keywords:

Keywords, SEO’da en önemli konudur. Müşterilerinizin sizi ve ürünlerinizi bulmak için hangi anahtar kelimeleri kullandığını bulmak, bu kelimeleri baska hangi rakiplerin kullandığını incelemek, alternatif anahtar kelimeler bulmak, rekabetin az olduğu kelime gruplarına yoğunlaşmak ve web sitenizin içeriğini, başlıklarını, linkleri oluşturan kelimeleri bunlara göre optimize etmektir.

Arama Motoru Optimizasyonu

Search Friendly Site:

Google’un sitenizi bulmasını ve indexlemesini kolaylastıracak her türlü aktivitedir. Sitenizin temasına, navigasyon sistemine, domain yaşına, kullanılan içerik yönetim sistemine ve sitenin HTML, Javascript, PHP kodlarına ve buna benzer birçok faktöre bağlıdır, optimize edilebilir.

Link Building:

Google sitenizin güvenilir, doğru bilgiler içerdiğinden emin olmak zorundadır. Sizin güvenilir olduğunuzu kanıtlayan en önemli faktörlerden biri sitenize baska sitelerden gelen linklerdir. Ne kadar çok site web sitenize link verirse, Google sizin kendi konunuzda otorite olduğunuzu düşünür ve karşılığını sıralamalarda üstte yer almanız olarak verir. Yalnız not düşmek gerekir, bu linklerin kalitesi ve hangi sitelerden geldiği çok önemlidir.

Bayan koşu ayakkabıları örneğimize geri dönecek olursak, koşu ayakkabıları ile ilgili güvenli bir siteden link almanız, alakasız bir siteden link almanızdan kat kat iyidir. Bazı kişiler para ile link satın alma yoluna gider, bu çok yanlış ve tehlikeli olabilir. Google bu tarz vakaları belirleyebilmekte ve bunu yapan siteleri arama sonuçlarında hiç göstermeyerek cezalandırmaktadır. Bu olabilecek en kötü şeylerden biri.

Bu üç faktör, SEO’nun temelidir. Bunların haricinde birçok ileri SEO tekniği bulunmaktadır. SEO çok fazla emek, çaba, bilgi ve zaman ister. Bu konuda sürekli başarı elde etmek isteyen firmalar tam zamanlı bir SEO uzmanı çalıştırmalı, SEO uzmanlarından danışmanlık almalı ya da ajanslarla çalışmalılar.

Son olarak SEO konusunda ilk adımı atmak isteyenlere küçük bir kontrol listesi:

 • Web içeriğinize arama motorları tarafından erişilebiliyor mu?
 • Sitenizi sık sık ya da periyodik olarak güncelliyor musunuz, yeni içerik ekliyor musunuz?
 • Siteniz düzenli bir kategori yönetimine sahip mi, navigasyonu kolay mı?
 • Anahtar kelimeleriniz web sitenizin başlıklarında, linklerinde ve içeriğinde yer alıyor mu?
 • Sitenizdeki sayfalara içeriden link veriyor musunuz, sayfalarınız birbirine bağlı mı?
 • Kaç tane site sizin sitenize link veriyor, bu linkler kaliteli mi?
 • Sıralama algoritmalarındaki değişiklikleri sürekli takip ediyor musunuz, sitenizi bu değişikliklere göre optimize ediyor musunuz?

SEO’ya giriş konulu bu yazım umarım faydalı olmuştur. Düşüncelerinizi paylaşmak ya da soru sormak için lütfen yorum yapın ya da bana mail atın: cozengokce@gmail.com


VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +11 (from 15 votes)

3 Responses to : Arama Motoru Optimizasyonu, SEO Nedir, Teknikleri Nelerdir?

 1. nukima says:

  bloğu çok sevdim bu bilgilendirme için teşekkürler 🙂

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. semih says:

  Bu siteye rastladığıma çok memnum. Mükemmel bilgiler vermişsiniz..Teşekkürler..

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 3. Pingback: SEO Nedir, Teknikleri Nelerdir? Arama Motoru Optimizasyonu - Sosyalmedyaspot

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *