Email Marketing: Bilmeniz Gereken 4 Metrik

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +8 (from 10 votes)

Eposta PazarlamaEmail marketing (email pazarlama), yatırım getirisi en yüksek online pazarlama kampanyalarından. Email pazarlama kampanyalarının en güzel tarafı ise email yazılım servisi (email marketing service, email software, email service provider) kullanarak, çok kısa sürede sonuçlara ulaşabilmek ve kampanyanızın etkisini gözlemleyebilmek.

Peki e-posta kampanyanızın başarılı olduğunu nasıl anlayacaksınız?

Email kampanyalarında farklı şirketler ve farklı ürünler için farklı amaçlar olacaktır. Kimisi, kullanıcıyı siteye çekme amacı taşırken kimisi bir promosyon hakkında bilgi veriyor olabilir veya indirim kuponu gönderme amaçlı olabilir ya da aylık bülten (newsletter) olabilir.  Ancak her email pazarlama uzmanın bilmesi gereken 4 temel metrik, her tür kampanya hakkında oldukça fazla bilgi verebilir.

Open Rate (Okunma Oranı): Bu metrik yolladığınız emailin kaç kişi tarafından okunduğunu daha doğrusu açıldığını gösterir. Bu metriğin izlenebilir olması için gönderidiğiniz emailin HTML olması gerekmektedir. Benzer başka bir metrik olan Unique Open Rate (Tekil Okunma Oranı) ise emaili açan farklı kişi sayısını ölçmektedir. Mesela okunma oranı %30 olan bir kampanya’da mailin gönderildiği her 100 kişiden 30’u maili açmış demektir. E-posta servis sağlayıcınız size maili kimlerin açtığının listesini sağlayabilmelidir.

Click -Through Rate, CTR (Tıklama Oranı): Bu metrik mailiniz içindeki bir resme ya da bir linke tıklayan kişi sayısını ölçmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu her email service provider bu metriği farklı ölçümleyebilir. Bazıları bu oranı okunan mail sayısı/ tıklanan mail sayısı olarak hesaplarken, bazıları gönderilen email sayısı/tıklanan mail sayısı değerini baz alarak hesaplayabilir. Aynı kampanya için ilk durumda tıklama oranı daha yüksek çıkacaktır. Sizin servisinizin hangi metriği baz aldığını mutlaka öğrenmelisiniz.

Unsubscribers (Üyelikten Ayrılma): Sizden gelecekte mail almak istemeyen kişi sayısı. Yüksek oranda üyelikten ayrılma görüyorsanız, mutlaka email adresi toplama stratejinizi acilen değiştirmeniz gerekmektedir. Kişilere kendi izinleri olmadan mail atmak spam demektir. Markanıza, şirketinize zarar verebilir, hatta email attığınız kişiler sizi şikayet ederse, IP adresleriniz yasaklanarak ileride atacağınız maillerin birçok kişinin inbox’ına iletilmemesine neden olabilir. Her gün bana gelen yüzlerce mail, gelen kutuma uğrayamadan doğrudan spam kutuma düşüyor ve okunma şanslarını tamamen yitiriyorlar.

Bounces: İletilmeyen mail sayısı. İletilemeyen mail hata döner. Email servis sağlayıcınız bu hatayı değerlendirerek mailin neden iletilmediğini söyleyebilir.

İki tip bounce bulunur: Soft Bounce ve Hard Bounce.

Soft Bounce: Hatanın geçici olduğunu gösterir. Emaili gönderdiğiniz kişinin mail kutusu dolu olabilir ya da sunucu yoğunluğu nedeniyle iletilmemiş olabilir. Bu durumdaki email adreslerine ileride üç-dört defa daha mail göndermeyi deneyin, eğer hala iletilme sorunu yaşanıyorsa, adresleri silmelisiniz.

Hard-Bounce: O domain ya da email adresinin bulunamadığına işaret eder. Kalıcı bir hata olduğunu gösterir. Bu tip email adreslerini listeden hemen çıkarmanız en iyisidir.

Ne kadar az bounce o kadar iyi bir email listesine işaret eder. Bu sayıyı aşağıda tutmak öncelikli hedeflerinizden olmalıdır.

Bu 4 temel metrik, email kampanyalarınızı değerlendirmeye başlamak için güzel bir başlangıç olabilir. Elbette email marketingde başarıyı ölçmenin sırrı sadece bu metriklerde değil 🙂

Bu konularla ilgili daha çok yazı yazmayı planlıyorum. Eğer bu blogtaki güncellemelerden haberdar olmak istiyorsanız, lütfen bloga abone olun 🙂

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +8 (from 10 votes)
02
Apr 2011
POSTED BY
DISCUSSION 1 Comment

One Response to : Email Marketing: Bilmeniz Gereken 4 Metrik

  1. Berke says:

    Açılan mail sayısı / gönderilen mail sayısı – Bouncelar’da açılış oranınızı verir. 🙂 Umarım yardımcı olmuştur.

    VA:F [1.9.17_1161]
    Rating: +1 (from 1 vote)

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *