Google Analytics’i kurdunuz, peki ya sonra?

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +3 (from 7 votes)

Google Analytics

Google Analytics, web sitenize gelen kişilerin nereden geldiği, sitenizde hangi sayfaları ziyaret ettiği, hangi sayfada ne kadar vakit geçirdiği gibi, intenet şirketleri için hayati önem taşıyan birçok bilgiye ulaşmanızı sağlayan bir araç. Üstelik eğer web sayfanız ayda 5 milyondan daha az görüntüleme alıyorsa, Google Analytics kullanmak tamamen ücretsiz.

Türkiye’de birçok şirket ziyaretçilerini daha iyi anlayabilmek ve onlara daha iyi hizmet verebilmek için Google Analytics kullanıyor. Ancak iş Google Analytics kurulumu ile bitmiyor. Asıl iş ondan sonra başlıyor. Malesef birçok firma sadece Analytics’i kurup haftada bir üst yönetime rapor gönderme amaçlı kullanıyor. Google Analytics web siteniz hakkında muazzam büyüklükte veri sağlamakta. Önemli olan ise bu verileri iyi değerlendirip, analiz ederek alınacak aksiyonları önem sırasına göre belirleyebilmek.

Öncelikle web sitenizden ne beklediğinize karar vermeniz lazım. Web sitenizin amacı ne? Müşterilerinizin ürünleriniz hakkında bilgi almasını mı , iletişim formunu doldurup size ulaşmalarını mı yoksa sitenizden alışveriş yapmalarını mı istiyorsunuz.

Herhangi bir analytics çözümünü kullanmadan önce hedefinizi çok açık bir şekilde belirlemelisiniz.

Yoksa web analytics sizin için anlamsız sayılar ve grafikler olmaktan ileriye geçemez.

Web sitenizin nihai amacını belirledikten sonra müşterilerinizin web sitenizde sizin hedeflerinize uygun davranıp davranmadıklarını anlamalısınız. Sitenize nereden geliyorlar, geldiklerinde nereye tıklıyorlar, aradıklarını bulabiliyorlar mı, en çok hangi sayfalarda vakit geçiriyorlar, sizin istediğiniz aksiyonları yapıyorlar mı, sitenizi nerede terk ediyorlar gibi verileri incelemeli ve problem noktalarını bulmalısınız.

Diyelim ki web sitenizdeki amacınız, müşterilerin iletişim formunuzu doldurmaları. Verileri incelediniz. Gelen ziyaretçilerin %20’si iletişim sayfanıza kadar geliyor ancak sadece %1’i  formu doldurup gönder butonuna tıklıyor. Bu sayfada çok fazla müşteri kaybediyorsunuz.

Bunu belirledikten sonra yapmanız gereken o sayfadaki elementleri incelemek. Belki insanların sizinle iletişime geçmesi için güçlü bir eylem çağrısı (call to action) yapmıyorsunuz. Belki o sayfada dikkat dağıtıcı başka öğeler var ve ziyaretçileriniz hedefiniz olmayan bir sayfaya tıklayarak asıl sayfayı terkediyor.Ya da farkediyorsunuz ki belli bir tarayıcıyı kullanan ziyaretçiler formu gönderme butonuna tıklıyorlar ancak hata oluşuyor ve siz o tarayıcıyı kullanmadığınız için bu hatadan haberdar dahi değilsiniz ve küçücük bir hatadan dolayı bir sürü müşteri kaybediyorsunuz!

Sorunlu Sayfaları Optimize Edin

Sorunun hangisi olduğunu anlamanın ne yazık ki pratik bir çözümü yok. (Hata veren form dışında) Yapılacak en güzel şey daha önceki tecrübelerinizden yararlanarak birkaç çözüm bularak sayfanın, yapısını ve tasarımını değiştirerek (mesela sayfadaki butonları büyütmek, daha görünür kılmak) testler yapmak (a/b, multivariate testing) ve sonuçlarına göre en iyiyi bulana kadar devam etmek 🙂

Kısacası sitenize Google Analytics kurmak sadece bir başlangıç. Hiç bir yazılım onu nasıl kullanacağını bilmeyen insanlar olmadan değerli değildir. İstediğiniz kadar teknolojiye, veri toplama yöntemlerine yatırım yapın, eğer ekibinizde o verileri analiz edip sonuca ulaştıracak kişi yoksa emin olun yaptığınız yatırım boşa gidecektir.

Web analytics başarınız ne kadar çok veri topladığınız ile ilgili değil, o veri ile ne yaptığınız ve o veri ışığında neleri değiştirdiğiniz ile ilgilidir.

 

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +3 (from 7 votes)

One Response to : Google Analytics’i kurdunuz, peki ya sonra?

  1. Ayhan Bulut says:

    Guzel anlatım olmus ellerine sağlık kardeş..

    VA:F [1.9.17_1161]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *