Email Marketing Neden Çok Önemli?

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +5 (from 5 votes)

Çok yakın bir zamanda Econsultancy/Adestra Email Marketing tarafından yapılan araştırma, email pazarlamaya yapılan yatırımın dijital pazarlama yatırımları içinde yaklaşık %18 olduğunu görstermekte. (Bu veriler daha çok İngiltere için geçerli olsa da ülkemizde de eposta pazarlamaya yapılan yatırım her yıl artmaktadır.)

Dijital pazarlama kanallarından yatırım dönüşlerine bakıldığında ise karşımıza şöyle bir grafik çıkıyor:

Email Pazarlama

Yatırım geri dönüşü baz alındığında (ROI), şirketlerin %72’si email pazarlamayı excellent (çok iyi) ya da good (iyi) olarak değerlendiriyorlar. Arama motoru optimizasyonu (SEO) haricinde diğer dijital pazarlama kanallarından daha yüksek bir değer.

Müşteri davranışları araştırmalarına bakıldığında, email marketing, müşterileri diğer dijital pazarlama kampanyalarına oranla daha yüksek oranda eyleme yönlendiriyor. (Satın alma, abone olma, paylaşma vs.)

Ancak email pazarlama sadece müşteri kitlesine uygun ve tutarlı bir içerik sağladığında başarılı olabiliyor.

Gelişigüzel düzenlenmiş, müşterilerden izin almadan ve gerekli segmentasyon yapılmadan gönderilen emailler ne yazık ki hiçbir işe yaramıyor, hatta müşteriniz emailinizi spam olarak işaretlerse, email iletim oranlarınız düşüyor ve emailleriniz internet sağlayıcıları tarafından engellenebiliyor.

Email Marketing doğru kullanıldığında harika bir pazarlama aracıdır.

Özet olarak email pazarlama çok başarılı ve popüler bir dijital pazarlama metodu. Özellikle küçük şirketler için fark yaratıcı ve hayat kurtarıcı olabilir. Ama unutmamak gerekir ki email kampanyalarının başarısı emailin içeriğine, email listenizin kalitesine, emailinizin hedef kitleniz için ne kadar uygun olduğuna ve daha birçok etkene bağlıdır.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +5 (from 5 votes)
11
Apr 2011
POSTED BY
DISCUSSION 4 Comments

4 Responses to : Email Marketing Neden Çok Önemli?

 1. markaodakli says:

  Yazıda da belirttiğin gibi hedef kitlenin tespiti çok önemli aksi taktirde spam olarak itibar kaybı oluyor. Konuyla ilgilenenler için Seth Godin’in İzinli Pazarlama adlı kitabını öneririm..

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Selin aksu says:

  Harika bir yazı olmuş. Bu alanda yazılmış çok az makale oluyor. Devamını da bekliyoruz lütfen 🙂

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Merhaba Selin,

   yaziyi begenmene cok sevindim, en kisa zamanda daha detayli yazilar yazmayi planliyorum, yorumun icin tesekkurler 🙂

   VN:F [1.9.17_1161]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Erdem says:

  Gerçektende Email Marketing doğru kullanıldığında şirketler için harika bir pazarlama aracı. İçerik, izinli gönderim ve düzgün mailingler ile çok büyük başarılara imza atılabilir.

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *