AnadoluJet Neden Email Pazarlama’da Yanlış Yapıyor?

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +12 (from 12 votes)

İki gün önce, akşam saat 6 civarında THY’nin bir markası olan AnadoluJet’in Nisan E-bülten‘i mail kutuma geldi. Öncelikle şunu söylemeliyim ki mail listesine kayıt olduğumu hatırlamıyordum.

İlk Yanlış: AnadoluJet ile sık sık yolculuk yaparım ve biletlerimi hep internetten alırım. Mail adresimin onlarda olması doğal ancak promosyon mail gönderme iznini nerede vermiş olabileceğimi düşündüm. Denemek için THY’nin sayfasına gittim ve bilet alma işlemi başlattım. Yolcu bilgileri sayfasına geldiğimde email adresimi sordukları yerin altında halihazırda işaretlenmiş bir kutucuğu farkettim:

THY Email Spam

Üstelik bu kutucuğun işaretini kaldırsanız da, eğer bilgilerinizi onaylatma kısmında bir hata yaparsanız, kutucuk tekrar işaretli haline geri dönüyor ve sizin bunu farketmeniz neredeyse imkansız!

Benim gözümde bunun spamden hiçbir farkı yok. Promosyon maili almak istemeseniz de bir anlık dikkatsizlik mail kutunuzun gereksiz maillerle dolmasına neden olabiliyor. Ne yazık ki sadece THY değil hala birçok firma izin kutucuğunu işaretli olarak önünüze getiriyor ve sürpriz! Ertesi hafta mail kutunuzda aslında abone olmak istemediğiniz bir firmanın mailleri.

Yine de bir şans verip bültenin içeriğini inceledim. Bülten aynı zamanda burada siz de inceleyebilirsiniz: AnadoluJet Nisan E-Bülten

Bülten kısaca üç ayrı içerikten oluşuyor:

  1. AnadoluJet 3. yılı kutlamaları
  2. Uçmayan Çocuk Kalmasın Kampanyası
  3. Sabiha Gökçen-Konya arasına bilet alırsam, RIXOS’da akşam yemeği

İkinci Yanlış: Anlaşılan maili hazırlarken hiç segmentasyon yapmamışlar aynı maili veritabanlarındaki tüm herkese göndermişler. Pazarlamada en büyük hatalardan biri tüm pazarı hedef kitle olarak belirlemektir. Herkese aynı maili yollamanın da bu hatadan hiçbir farkı yoktur.

Üçüncü Yanlış: AnadoluJet’in kaçıncı yılını kutluyor olduğu bana, müşteriye ne kazandırır? Daha önce bir yazımda yazdığım gibi müşterileriniz sizinle değil sadece kendileri ile ilgilenirler. Email abonelerine özel 3. yıl indirimi yapılsaydı bu içeriğin müşteriler için bir değeri olabilirdi.

Dördüncü Yanlış: Uçmayan çocuk kalmasın kampanyası birçok kişi için süper bir fırsat olabilir. Ancak benim için değil ve AnadoluJet aslında bunu çok iyi biliyor. Aldığım her bilet öğrenci bileti. Eğer doğru CRM (Müşteri Hizmetleri Yönetimi) yapıyor olsalardı bu içeriğin ilgimi çekmeyeceğini anlarlardı. Kısaca yine müşteri segmentasyonu sorunu.

Beşinci Yanlış: Sanırım kimse RIXOS’da yemek yeme amacıyla uçak bileti almayacaktır. 🙂 Bu kampanyanın hedefi yakın zamanda İstanbul’dan Konya’ya seyahat etmeyi planlayanlar olmalı. O zaman mail daha önce bu hatta bilet almış olanlara, hadi o da olmadı, İstanbul’da yaşayanlara atılmalıydı. Benim gibi Ankara’da yaşayanlar bu promosyonu ne yapsın. 🙂

Üstelik başlık da yanıltıcı: “Mart-Nisan-Mayıs Aylarında Konya’ya Seyahat Eden Tüm Yolcularımızı RIXOS Konya Hotel’e Akşam Yemeğine Bekliyoruz” deniyor ancak, sonradan anlıyorsunuz ki sadece Sabiha Gökçen’den aldığınız biletler için geçerli bir promosyon.

Email aboneleri her zaman bu mailin içinde işime yarayacak ne var diye düşünür. Bu şirketin maillerini almak bana ne kazandıracak, ne fayda sağlayacak?

İnsanlar email listelerine abone olur, çünkü ondan bir fayda göreceklerini düşünürler. Bu fayda sadece abonelere özel indirimler ve fırsatlar olabilir ya da bu blogda olduğu gibi abonelerin yeni bir yazı yazdığımda hemen haberdar olmaları olabilir 🙂 Her ne olursa olsun ortada belli ve net bir fayda olmalıdır. Eğer emaili TV, gazete gibi görür, kitle iletişim aracı gibi kullanır ve abonelerinize değer yaratmazsanız hem email pazarlama yatırım geri dönüşleriniz (Return on Investment) çok düşük olur hem de firmanızın itibarını zedeleyebilirsiniz.

NOT: Amacım asla hiçbir firmayı kötülemek değil, bu blogta hem iyi gördüğüm hem de kötü gördüğüm örnekleri paylaşmaktayım. Tamamen bilgilendirme amaçlı 🙂

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +12 (from 12 votes)

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *