SEO Anahtar Kelime, Keywords Seçimi Aşama-1

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +5 (from 5 votes)

Daha önceki yazımda SEO Keywords, Anahtar Kelime Nedir, ayrıntıları ile bahsetmiştim ve anahtar kelime seçimindeki aşamaları yazmıştım:

 • İlk keyword listesinin oluşturulması
 • İşinize uygun ve işinizle ilgili kelime ya da kelime gruplarının seçilmesi
 • Anahtar kelimelerin aranma hacimlerinin belirlenmesi
 • Anahtar kelimelerin rekabetlerinin belirlenmesi
 • Anahtar kelimelerin kârlılıklarının belirlenmesi
 • Anahtar kelimelerin seçilmesi

Bu yazıda bu aşamalardan ilki olan, “ilk keyword listesinin oluşturulması”nı anlatacağım. Yazıyı bitirdiğinizde anahtar kelime seçiminin ilk aşamasını ayrıntılarıyla öğrenmiş olacaksınız.

İlk Keyword Listesinin Oluşturulması

SEO Anahtar Kelime

İlk aşamada beyin fırtınası yaparak, aklınıza işiniz ve sunduğunuz servis ile ilgili gelen tüm kelimeleri bir Excel tablosuna yazmalısınız. Bu aşamada hiçbir sınırlama olmamalı, aklınıza gelenleri başka hiçbir şey düşünmeden kaydetmelisiniz. Mümkünse şirket çalışanlarını bir araya getirin ve şirketinizi ve ürünlerinizi hangi kelimelerle tanımladıklarını anlamaya çalışın. Bu aşamada müşterilerinizle konuşmak, sizin ürünlerinizi ve servislerinizi hangi kelimelerle ifade ettiklerini öğrenmek çok değerli olabilir.

Örneğin siz SEO danışmanlığı veren bir şirketsiniz. Servislerinizi “SEO”, “Arama Motoru Optimizasyonu” şeklinde ifade ediyorsunuz. Ancak aslında birçok kişi SEO’nun ne demek olduğunu bilmiyor ve aramalarında “Google’da Üst Sıralarda Çıkmak” gibi anahtar kelimeler kullanıyor. Müşterilerinizin hangi kelimeleri kullandığını öğrenip, Google optimizasyonunu ona göre yapmak çok büyük avantaj sağlayacaktır.

Listenizi oluştururken;

 • Temel marka, ürün ve servislerin isimlerini ekleme (Örneğin: SEO Danışmanı, Avukat, Güzellik Uzmanı, Spor Merkezi, Nike Spor Ayakkabı)
 • Ürün ve servislerinizle alakası olabilecek kelime gruplarını bulma (Örneğin: Nike Spor Ayakkabı için, Koşu Ayakkabısı, Yürüyüş Ayakkabısı, Tenis Ayakkabısı)
 • Rakip siteleri inceleme ve kullandıkları kelimeleri listenize ekleme
 • Ürün ve servislerinizi tanımlayıcı kelimeleri tesbit etme (Örneğin: Boşanma Avukatı, Miras Avukatı)
 • Belli bir yerdeki müşterileri hedefliyorsanız, coğrafi tanımlayıcılar belirleme ve kelimelere ekleme (Örneğin: Ankara Spor Merkezi, Antalya Avukat, İstanbul SEO Danışmanlık)
 • Müşterilerinizle konuşup, ürün ve servislerinizi tanımlamalarını isteme

aşamalarından geçmelisiniz. Listenizi oluşturdunuz. Şimdi sırada bu kelimeleri Google AdWords Keyword Tool‘a girmelisiniz. Bu araç size anahtar kelimelerinizin arama hacimlerini gösterecek, aynı zamanda size girdiğiniz anahtar kelimelere dayanarak, başka kelimeler de önerecektir. Şimdilik bu aşamada arama hacimleri bizim için çok önemli değil. Google Anahtar Kelime Aracı‘nın önerdiği kelimeleri de Excel tablonuza ekleyin.

İlk aşama burada sona erdi, sonraki aşamalar:

 1. SEO Keywords Anahtar Kelime Seçimi Aşama-2
 2. SEO Keywords Anahtar Kelime Seçimi Aşama-3

 

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +5 (from 5 votes)
17
Apr 2011
POSTED BY
DISCUSSION 0 Comments

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *