SEO Anahtar Kelime, Keywords Seçimi Aşama-2

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +7 (from 7 votes)

Arama Motoru Optimizasyonu ya da diğer ismiyle SEO dijital pazarlama alanında en çok yatırım alan ve yatırım geri dönüşü en çok olan alan. Nasıl olmasın ki? Sonuçta her şey Google’a ya da diğer arama motorlarına, aradığımız terimi girmemizle başlıyor. Belki bilgi arıyoruz, belki bir ayakkabı, ya da dinmek bilmeyen problemimize bir çözüm.

Artık hangi sektörde olursanız olun müşterileriniz Google’da sizi arıyor. O halde müşterilerinizin sizi bulmalarını sağlamalısınız. Hele ki işiniz internetten gerçekleştirdiğiniz satışlara dayanıyorsa, eğer Google’da üst sıralarda çıkmıyorsanız hayat sizin için çok zor olabilir.

Daha önce Anahtar Kelimelerden (Keywords) ve SEO için neden önemli olduklarından bahsetmiştim. Anahtar Kelime seçiminin aşamalarını yazmış ve ilk keyword listesinin oluşturulmasını anlatmıştım. Anahtar Kelime seçimi aşamaları şu şekildeydi:

  • İlk keyword listesinin oluşturulması
  • İşinize uygun ve işinizle ilgili kelime ya da kelime gruplarının seçilmesi
  • Anahtar kelimelerin aranma hacimlerinin belirlenmesi
  • Anahtar kelimelerin rekabetlerinin belirlenmesi
  • Anahtar kelimelerin kârlılıklarının belirlenmesi
  • Anahtar kelimelerin seçilmesi

Bu yazımda kaldığım yerden devam edeceğim. En son elimizde oluşturduğumuz anahtar kelime listesi vardı. Sırada bu kelimelerden işimize en uygun olanları seçmek var. Amacımızin sadece web sitemize trafik çekmek olmadığını unutmamalıyız. SEO‘da temel amaç sitemize doğru ziyaretçileri çekmektir. Sadece doğru ziyaretçiler, müşteriye dönüşecektir.

Örneğin Antalya’da bir çiçekçisiniz. Eğer “Çiçek”, “Çiçekçi” gibi kelimelerde optimizasyon yaparsanız Türkiye’nin herhangi bir yerinde çiçek almak isteyen insanları sitenize çekersiniz. Ancak ziyaretçilerinizin çoğu sadece Antalya’ya gönderim yaptığınızı anlayınca sitenizi terk edecektir. Bunun yerine “Antalya Çiçekçilik”, “Antalya Çiçek” gibi anahtar kelime gruplarını hedeflerseniz, doğru trafiği web sitenize çekebilirsiniz.

Bu nedenle çok genel kelimeleri seçmek yerine işinizi daha iyi anlatan kelimeleri seçmek faydalı olacaktır. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak listemizi tekrardan düzenliyoruz.

Anahtar Kelimelerin Aranma Hacimlerinin Belirlenmesi

Artık rakamlarla uğraşmaya başlamanın vakti geldi. Öncelikle listemizdeki anahtar kelimelerin ne sıklıkla aratıldıklarına bakacağız, daha sonra da bu kelimelerdeki rekabeti inceleyeceğiz. Piyasada bu işi yapmanıza yardım edecek ücretli ve ücretsiz birçok araç bulunmakta. Türkiye’de en popüler kelime aracı Google Keywords Tool (Google Anahtar Kelime Aracı). Bu araç hem kelime fikri verme açısından hem de kelimelerin ne sıklıkla aratıldığı konusunda bilgi vermesi açısından gayet başarılı.

Bu araca listemizdeki kelimeleri giriyoruz. Örneğin ben “dijital pazarlama“, “SEO” ve “online pazarlama” kelimelerini girdim. Advanced Options/Gelişmiş Seçenekler kısmından hedeflediğiniz ülkeyi seçmeyi unutmayın.

Google Keywords Tool
Resmi Büyük Görmek İçin Üstüne Tıklayın

Local Monthly Searches ya da Yerel Aylık Aramalar anahtar kelimelerinizin seçtiğiniz ülkedeki aylık arama hacimlerini gösterir. Global Monthly Searches ya da Genel Aylık Aramalar ise tüm dünyadan gelen arama hacimlerini gösterir. Eğer global pazarda iş yapıyorsanız global aylık aramalara bakmanız gerekiyor. Bu aşamada kelime elemesi yapmıyoruz. Arama hacimlerini not ettikten sonra bir sonraki aşamaya geçebiliriz.

NOT: Google Keywords Tool dahil olmak üzere hiçbir araç, arama hacimleri hakkında size tam rakam veremez. Verileri, fikir alma ve kıyaslama amacı ile kullanmak en sağlıklısıdır.

Sonraki aşama:

SEO Keywords Anahtar Kelime Seçimi Aşama-3

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +7 (from 7 votes)
22
Apr 2011
POSTED BY
DISCUSSION 0 Comments

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *