SEO Anahtar Kelime, Keywords Seçimi Aşama-3

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +23 (from 27 votes)

SEO’da Anahtar Kelime, Keywords Seçimi yazı serisinin son aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Bu yazımda anahtar kelime seçimi işlemlerini sonlandırıyoruz 🙂
Eğer daha önceki yazıları okumadıysanız, önce onlara bir göz atmanızı tavsiye ederim.

 1. SEO’da Keywords, Anahtar Kelime Nedir?
 2. SEO Keywords, Anahtar Kelime Seçimi Aşama-1
 3. SEO Keywords Anahtar Kelime Seçimi Aşama-2

Anahtar Kelimelerin Rekabetlerinin Belirlenmesi:

Eğer daha önce fark ettiyseniz Google  Anahtar Kelime Aracı’nda Rekabet/Competition adlı bir sütun yer almakta. Bu sütun rekabet hakkında bize fikir verse de ben başka bir yöntemi önereceğim. Google’a girip arama kutucuğuna allintitle:”Anahtar Kelime” yazıyoruz.  Örneğin allintitle:”antalya çiçek”.  Allintitle: şeklinde aramak bize, title taglerinde doğrudan aradığımız anahtar kelimeyi hedefleyen site sayısını gösterecektir. Bu anahtar kelimede asıl rekabet ettiğimiz siteler bunlardır. Mesela direk Google’a antalya çiçek yazarsanız yaklaşık 3.5 milyon sonuç göreceksiniz. Eğer allintitle kullanırsanız, sadece 12.400 sonuç çıkmakta. Asıl rakipleriniz bu siteler 🙂

SEO-keywords

 

Tüm kelimeler için bu işlemi yapıp Google’da çıkan sonuç sayılarını kaydediyoruz. Artık elimizde anahtar kelimelerin aylık arama hacimleri ve rekabet rakamları var. Bu aşamada arama hacmi sıfıra yakın olan kelimeleri ve rekabet konusunda hiç şansımız olmayan kelimeleri eliyoruz.

Anahtar Kelimelerin Kârlılıklarının Belirlenmesi

Kelimelerin çok aranması, rekabetin düşük ya da yüksek olması elbette önemli. Ama daha önemli bir şey varsa o da kârlı kelimeleri bulabilmektir. Sonuçta gün sonunda istediğimiz şey, daha fazla satış yapmak, daha fazla iletişim fırsatı yakalamak. Öyle anahtar sözcükler vardır ki, arama hacimleri düşük de olsa, o anahtar sözcükle gelenlerin sitenizde, sizin istediğiniz aksiyonu alma oranları daha fazladır. Örneğin, spor ayakkabı satıyorsanız “koşu ayakkabısı” aratanlardan ziyade, “Nike X model bayan koşu ayakkabısı” yazıp gelenler sitenizde o ürünü bulurlarsa satın alma şansları daha yüksektir.

Peki bu kelimeleri nasıl belirleyeceğiz. Bu aşamada eğer Google Analytics gibi bir araç kullanıyorsanız ona danışmanın tam sırası. Müşterileriniz hangi kelimeleri aratarak sitenize gelmişler, en çok hangi kelimelerden gelen ziyaretler satışa dönüşmüş gibi verileri inceleyerek en kârlı anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz.

Anahtar Kelimelerin Seçilmesi

Son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Oh dediğinizi duyar gibiyim. 🙂 Artık karar verme zamanı. Elimizde karar vermemizi sağlayacak tüm veriler var. Bu verileri güzel bir şekilde değerlendirip anahtar kelimelerimizi seçmeliyiz. En iyi tercih rekabetin düşük olduğu, arama hacminin ve  kârlılık oranının yüksek olduğu kelimeleri seçmek olacaktır.

SEO’da Kaç Anahtar Kelime Seçmeliyiz?

Bunun cevabı işinize, sitenizin büyüklüğüne, ürün çeşitliliğinize bağlı olarak değişiyor. Eğer gittigidiyor, amazon gibi dev e-ticaret sitelerinden değilseniz, anahtar kelimelerinizi 3-5 kelime arasında tutmakta fayda var. Fazla kelime seçmek, işlerinizi zorlaştırır ve sonunda hiçbir kelimede Google’da üst sıralarda çıkamayabilirsiniz. Bu nedenle minumum sayıda kelime seçmek faydalı olacaktır.

Gördüğümüz üzere anahtar kelime, keyword seçmek kesinlikle birkaç saatte yapılacak bir iş değil. SEO’nun en temel aşaması olan anahtar kelime seçimine gerektiği kadar zaman vermeli ve uğraşmalısınız. Emin olun karşılığını alacaksınız.

Umarım bu yazı dizisinin sonunda  SEO ve Anahtar Kelime Seçimi hakkında detaylı bir fikriniz olmuştur 🙂

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +23 (from 27 votes)
22
Apr 2011
POSTED BY
DISCUSSION 4 Comments

4 Responses to : SEO Anahtar Kelime, Keywords Seçimi Aşama-3

 1. semih says:

  Gerçekten mükemmel bir yazı dizisi..
  Çok teşekkür ederim, yazılarınızın devamını bekliyorum..
  Yeni başlayan biri olarak aklımdaki bir çok soruyu giderdiniz..

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 2. ali says:

  bende neden diger kelimelerde ust siralara cikamiyorum diyordum.Keyword sayimi azaltmayi deneyecegim.Teskurler bilgiler icin

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. emre gungor says:

  hocam peki bu kelimelerin nasil eklemeliyiz? antalya cicek diye birlesikmi yoksa antalya, cicek diye ayri ayri eklesekmi daha cok faydasi olur?

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Merhaba,

   her zaman icin hangi kelime gurubunda yuksek siralarda cikmak istiyorsak o kelime grubunu kullanmaliyiz. Yani eger hedefimiz birisi Google’a “Antalya Cicek” yazdiginda ilk sirada cikmak ise, aynen “Antalya Cicek” olarak kullanmaliyiz. Yalniz buradaki en onemli noktalardan biri sayfamizin tamaminda ayni kalibi asiri kullanmamak. SEO’daki bir numarali kural, icerigin insanlarin kolaylikla, zevkle okuyacagi sekilde olmasini saglamaktir. Google ayni kelimeyi/kelime grubunu cok fazla kullanan siteleri spam yapiyor olarak degerlendirip cezalandirmaktadir. Kolay gelsin.

   VN:F [1.9.17_1161]
   Rating: 0 (from 0 votes)

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *