Kızlar Bana Para Verin | Yeni Bir Viral mi?

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +6 (from 6 votes)

Paypal_Viral

Gün geçmiyor ki yeni bir viral pazarlama çalışması ile karşılaşmayalım. Bu sefer karşımızda kızların harcamalarından dili yanmış bir arkadaşımız var. Kendisi geçmişte kızlar için çok para harcadığını söylüyor ve harcamalarına devam edebilmek için kızlardan yardım bekliyor.  🙂

Tam metin şöyle:

Paypal_Viral2

İlk başta, insanı güldüren, olur mu öyle şey canım dedirten bu yazı, aslında biraz dikkatli baktığımızda, sağlam bir marka konumlandırması barındırıyor. “Yardım etmek için kullanacağınız sistem de PayPal bu arada, dünyadaki en güvenli ödeme sistemlerinden biri…” cümlesi bende viral reklam çalışması olduğu izlenimini yarattı.

Sitenin domain bilgilerini incelediğimdeyse, wwww.kizlarbanaparaverin.com‘un 16 Nisan tarihinde, kimlik bilgilerini gizleyen biri tarafindan alındığını gördüm. Aynı zamanda Facebook’ta da sitenin reklamının yer alması, PayPal tarafından yapılan bir viral reklam olduğu izlemini veriyor.

Zaten PayPal son zamanlarda Türk Lirası ile işlem kabul etmeye başladı ve çeşitli kanallardan bunu duyurmaya çalışıyor. Email kampanyaları, Google reklamları, Şehirfirsati.com ile yapılan işbirliği derken, virali eksik bırakmak istememişler sanırım 🙂

Bakalım, bu viralin istediği başarıyı yakalayıp yakalamayacağını zaman gösterecek. PayPal’a başarılar 🙂

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +6 (from 6 votes)

2 Responses to : Kızlar Bana Para Verin | Yeni Bir Viral mi?

 1. engin ömer says:

  merhaba,viral pazarlama ne demektir,kısaca açıklayabilir misiniz ?

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Selam Engin,
  Aslinda viral pazarlama basitce kendi kendine yayilan bir pazarlama türü. Diğer pazarlama aktivitelerini göz önünde bulundurursak, firmalar belli bir kişiye ulaşmak için belli bir miktar para ödüyor. (TV reklamı, Google, Facebook reklamları, bannerlar vs.) Mecraya ödenen para miktarı, ulaşılması istenen insan miktarı ile çoğu zaman doğru orantılı olarak büyüyor. Viral pazarlama da amaç, başlangıçta pazarlama kampanyasına ivme vererek (yine belli miktar bir yatırımla), kampanyayı görenlerin, bu kampanyayı paylaşmasını sağlayarak (sosyal mecralarda) markanın ulaştığı insan sayısını arttırmak. Bir örnek verecek olursak diyelim geleneksel, viral olmayan bir kampanya hazırladık, bu kampanyanın 10 kişi tarafından görülmesi için 10 TL ödediğimizi farzedelim. 1000 kişiye ulaşmak için 1000TL harcamamız gerekecektir. Ama bu kampanyayı viral amaçlı hazırlarsak, kampanyayı gören herkesin bunu en az 3 arkadaşına izleteceğini planlarsak ve bu plan başarıya ulaşırsa, aynı miktarda yatırımla 1000 değil çok daha fazla kişiye ulaşmış oluruz. Bu amaçla hazırlanan çalışmalara viral pazarlama kampanyası deniliyor. Ancak not etmek gerekir, viral olarak planlanan çok az çalışma gerekten viral etkisi yaratabiliyor. Viral en zor pazarlama türlerinden biri.

  VN:F [1.9.17_1161]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *