Mobil Pazarlama’ya Giriş

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +9 (from 9 votes)

Teknolojinin gücü ve hayatımıza etkisi sürekli artarken, ulaşılabilirliği de artıyor ve fiyatları düşmeye devam ediyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de smartphone (akıllı telefon) kullanım oranı artıyor. Mobil internet artık hayatımızın içinde. Dışarıda olsak da internete istediğimiz an girebilmeyi, Facebook’a bakabilmeyi, maillerimizi kontrol edebilmeyi istiyoruz.

İstatistiklere göre önümüzdeki 4 yıl içinde mobil internet kullanıcılarının sayısı masaüstü internet kullanıcı sayısından daha fazla olacak.

Mobil pazarlama, şu andaki en kişisel, hedef segmente özel uyarlanabilen,  kullanıcıyı anında eyleme teşvik edebilme özelliğine sahip olan (actionable) geleceğin pazarlama mecrası olarak tanımlanıyor.

Mobil Pazarlama

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil pazarlama (Mobile Marketing), tüketiciler ile her türlü mobil cihazdan (telefon, tablet PC) yapılan iletişim ve pazarlama çalışmalarıdır. Mobil çok esnek bir kanaldır. Müşterilerinize birçok farklı yoldan ulaşmanızı sağlar. Genelde mobil pazarlama diyince insanların aklına ilk olarak mobil website ve mobil uygulamalar gelmektedir. Ancak, mobil pazarlama bu iki kavramdan çok daha fazlasıdır.

 

En çok kullanılan mobil pazarlama teknikleri:

SMS/MMS: Katıl Kazan Kampanyaları, TV İçerik Oylama, Banka Hatırlatmaları

Mobil Kuponlar: Cebinize gelen kupon ile fiziksel mağazalarda indirim kazanma

Mobil Siteler: Mobil tarayıcılara göre optimize edilmiş, mobil internet kullanıcı deneyimini arttıran siteler

Mobil Oyunlar: Kullanıcı etkileşimini arttıran, sosyal paylaşımlı oyunlar

Mobil Reklam: Markaların oyunlarda, mobil sitelerde, uygulamalarda görüntülenen ücretli reklamları

Mobil Uygulamalar: Hepimizin bildiği mobil cihazlarımıza indirdiğimiz ücretli/ücretsiz uygulamalar. Apple App Store, Android Market…

Konum Bazlı Servisler (LBS): Foursquare, Facebook Places gibi uygulamalar yardımıyla, operatörlerin LBS sistemlerinin yardımıyla ya da GPS ile kullanıcının konumuna bağlı yapılan iletişim çalışmaları.

Mobil Ticaret: Mobil ödeme sistemleri, Mobil bankacılık, Near Field Communications (NFC), Fiyat Karşılaştırma

Mobil Search: Google Mobile Ads, Mobil Arama Optimizasyonu

QR Kod: Taratıldığında belli bir siteye/video’ya yönlenen barkodlar, mobil bilet uygulamaları

Interactive Voice Response (IVR): Ses bazlı mobil reklam

Mobil tek başına çok güçlü bir kanal olsa da, en başarılı mobil pazarlama kampanyaları diğer kanallar ile entegre kullandığı zaman ortaya çıkıyor

Bugün pazarlama birçok kanaldan yapılıyor. Başarı, doğru stratejiyle, hem online hem de offline kanalları kullanarak tüketiciye erişebilen markaların oluyor.  Mobil Pazarlama doğru yapıldığında online ile offline dünya arasında bir köprü görevi görebiliyor.

Bu nedenle mobili tek başına kullanmak yerine, farklı mecralarla birleştiren ve destekleyen kampanyalar daha başarılı oluyor. Örneğin, TV programlarıyla, radyoyla, basılı medyayla ya da internetle bütünleşik hazırlanan mobil kampanyalar, fiziksel mağazalarda geçerli mobil kuponlar gibi.

Unuttuğum ya da sizin eklemek istediğiniz, etkili mobil pazarlama teknikleri neler? Yorumlarınızı bekliyorum.

Araştırma Kaynak: http://gigaom.com/2010/04/12/mary-meeker-mobile-internet-will-soon-overtake-fixed-internet/

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +9 (from 9 votes)
26
Apr 2011
POSTED BY
DISCUSSION 3 Comments

3 Responses to : Mobil Pazarlama’ya Giriş

 1. berat balkı says:

  vodera:) gerçi bu lokal bazlı ama mobıl pazarlama diyince aklıma ilk bu gelıyor:)

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Pingback: forumsarayi

 3. erek says:

  ülkemizde pek yaygın olmasada,yavaş yavaş viral pazarlama konusunu profesyönel kişilerin,tasarıları sayesinde, yeni bir boyut kazandı,böylece yeni birçok fikirler elde edilmiş oldu,birçok uygulamalar başarılı geçmiştir.
  Günden güne gelişme gösteren bu tip pazarlama stratejileri, giderek artacaktır,bende kendi blog sitemde dijital pazarlama,dijital marketing üzerinde makaleler yazıyorum,faydalı bilgiler sunduğumuza inanıyorum,emeği geçen arkadaşlara saygılar. http://www.parapramit.com

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *