Facebook’dan Yeni Bir Buton: Send Butonu

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +6 (from 10 votes)

Geçen hafta 1. yılını dolduran Facebook “Like” butonuna kardeş geldi. 🙂 Facebook dün yeni butonu Send’i (Gönder Butonu) ilan etti.

Facebook Send Butonu

 

Kullanıcı bir yazıyı, videoyu ya da bir web sayfasını beğendiğinde Like butonu’na tıklayarak Facebook profilinde paylaşabiliyordu. Send butonu ise aslında daha özel bir paylaşım olarak görülebilir. Beğendiğiniz sayfayı tüm arkadaşlarınız ile paylaşmak yerine Send butonuna tıklayarak, istediğiniz arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Sayfa linki arkadaşlarınıza Facebook mesaji olarak gidiyor.

Facebook Send Butonu

Örneğin bir grup arkadaşlarınız ile yemek yiyecek güzel bir yer arıyorsunuz. İnternette bir restoranın sayfasına denk geldiniz. Eğer o sayfada Facebook Send butonu varsa, o restoranı tüm arkadaşlarınızla paylaşmak yerine, sadece istediğiniz arkadaşlarınıza hızlı bir şekilde gönderebiliyorsunuz.

Ya da bir yazıya denk geldiniz ve bu yazının bir arkadaşınızın ilgisini çekeceğini düşündünüz, herkesle paylaşmak yerine, yazının linkini direk arkadaşınıza gönderebiliyorsunuz.

Bu yeni gelişme bana kalırsa Facebook’un stratejisi olan, internet üzerinden mesajlaşma ve email gönderme fonksiyonlarını domine etme çalışmalarına başladığını gösteriyor. Send butonu, Like butonu kadar sevilir ve kullanılır mı bilemiyorum ama, kullanıcı deneyimini geliştirdiğini düşünüyorum.

İşin pazarlama boyutundan baktığımızda da Send butonu firmalar ve bloglar tarafından da kullanılabilir. Müşterilerinizden ya da okuyucularınızdan izin alarak bir liste oluşturabilir ve yeni bir yazı yazdığınızda ya da yeni bir ürün çıkardığınızda, izin aldığınız kullanıcılara Send butonu ile içeriğinizi gönderebilirsiniz.

Tabi işin bir de spam boyutu var. Umarım, kullanıcılar bu butonu spam yapmak amaçlı kullanmaz.

Sizin de deneyebilmeniz için hemen kendi bloguma, diğer butonların altına Send butonunu koydum. 🙂

Sizce Send butonu kullanışlı mı, siz kullanmayı tercih eder misiniz?

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +6 (from 10 votes)

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *