Sosyal Medya Reklam Harcamaları 8.3 Milyar Dolar Olacak

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +3 (from 5 votes)

BIAKelsey tarafından yapılan tahminlere göre 2015 yılında ABD’de sosyal medya reklam harcamaları 8.3 milyar doları bulacak. Bu rakamın 2010 yılında 2.1 milyar olduğunu göz önünde bulundurursak, bu gerçekten çok büyük bir büyüme. Sosyal medya, reklam harcamaları bazında en hızlı büyüyen mecralardan ve nu büyümede en çok payı alması beklenen ise Facebook.

Şu anda pazarı domine eden dijital reklam türü display reklamlar. Twitter’ın geçtiğimiz aylarda uygulamaya başladığı reklam tweetleri (promoted tweets) gibi non-display reklam harcamaları şu anda çok büyük bir hacime sahip olmasa da 2015 yılında 600 milyon doları bulması bekleniyor.

sosyal medya

Bununla birlikte 2010 yılında ABD’de 19.2 milyar dolar olan dijital medya gelirlerinin de 2015’de 37.9 milyar doları bulması bekleniyor. Geleneksel medya harcamalarının ise 116.8 milyar dolardan 115.7 milyar dolara düşeceği tahmin ediliyor.

sosyal medya harcamalari

Rakamlar dijital mecranın her geçen yıl daha da büyüdüğünü kanıtlar nitelikte. Elbette bu rakamların ülkemize bire bir yansıması söz konusu olmayacaktır. Şu an bile dijital reklam harcamaları konusunda ABD’nin çok gerisindeyiz. Ancak son yıllara baktığımızda, dijital reklam gelirleri, Türkiye’de de hızla artıyor. Dijital eskiden geleneksel medyaya alternatif bir mecra olarak değerlendirilirken, şimdi şirketlerde başlı başına ayrı bir mecra olarak ele alınıyor. Eminim ki bu rakamsal artış ve dijital bilinçlenme ülkemizde hızla devam edecektir.

Not: BIA/Kelsey sosyal medya reklam harcamalarını sadece sosyal mecralardaki display reklamları olarak değerlendirmiştir. Sosyal medya promosyon çalışmaları, sosyal oyunlar, sanal ürünler ve ödüller bu kategoriye girmemektedir.

 

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +3 (from 5 votes)

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *