Sosyal Medyada Firmalar Çok Bencil

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +12 (from 12 votes)

Hala Facebook’da sayfaları olmayan, Twitter’da hesapları olmayan markalar var. Ama bugün onlardan bahsetmeyeceğim. Bugün sosyal medyada yeralan ancak bir türlü istediği takipçi sayısına ve satış hedeflerine ulaşamayan firmalardan bahsedeceğim.

Bencil Sosyal Medya Markalari

Malum sosyal medya pazarlama konusu bir süredir tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok popüler. 30 milyondan daha fazla Facebook kullanıcısı var şu an Türkiye’de. Muazzam bir rakam!


Twitter kullanıcı sayısı ise sürekli artıyor. İş sahipleri, yöneticiler, pazarlama uzmanları da haliyle sosyal medyanın nimetlerinden faydalanmak için kolları sıvıyor, fazla araştırmadan, düşünmeden, ne paylaşacağına karar vermeden ardı ardına Facebook sayfaları, Twitter profilleri açılıyor. Heyecan ve umutla açılan sayfalar, bir süre sonra beklenen verim gelmeyince bir kenara atılıyor, günler, haftalarca hiçbir paylaşım yapılmayan ölü sayfalara dönüşüyor.

Peki sorun nerede, neden tüm dünya sosyal medya pazarlamanın getirilerinden bahsederken, 30 milyon Facebook kullanıcısı olan ülkemizde şirketler bu kanaldan kar edemiyorlar, takipçi sayılarını arttıramıyorlar?

Bence bu firmaların sosyal medyada çok bencil davranmalarından kaynaklanıyor. Firmalar sayfalarında o kadar çok kendi ürünlerine ve servislerine odaklanıyorlar ki o ürünleri kullanacak olan hedef kitlenin ihtiyaçlarını göz ardı ediyorlar. Takipçileriniz sizi reklam görmek için takip etmiyorlar, onlarla ilgili, faydalı, ilginç, komik, işlerine yarayacak içerikler paylaşmalısınız.

Örneğin bahçe ürünleri satıyorsanız, sadece sattığınız ürünlerden bahsetmekle kalmayıp aynı zamanda bahçe düzenleme ile ilgili bilgiler paylaşabilir, değişik çiçekleri tanıtabilir, güzel bahçe örnek resimleri paylaşabilirsiniz. Mesela tanıttığınız bir çiçeği, mağazanızdan bir saksı ile önerebilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Diyelim spor ayakkabı satıyorsunuz, o zaman egzersiz ve sağlıklı yaşam önerileri paylaşabilir, değişik spor dallarını ya da spor tesislerini tanıtabilir ve beraberinde o ortama gidecek, katalogunuzdan bir spor ayakkabı önerebilirsiniz.

Kısacası kendi ürünlerinizden yola çıkmak yerine hedef kitlenizin ihtiyaçlarından yola çıkarak, okumaktan ve paylaşmaktan zevk alacakları içerikler üretmelisiniz. Ürünlerinizi ikinci plana atın, takipçilerinizin keyfine bakın 🙂

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +12 (from 12 votes)

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *