Google’da İlk Sayfada Çıkmak

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +15 (from 37 votes)

SEO_Google_Optimizasyon

Google’da ilk sayfada çıkmak, şirketlerin gerekli trafiği web sitelerine sağlayabilmesi açısından çok önemli. Bir kere aldığınız trafik bedava, gelen kişiler için para ödemiyorsunuz, dahası eğer doğru anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkıyorsanız, alakasız değil, satın almaya hazır, dertlerine çare arayan bir ziyaretçi kitlesini web sitenize çekiyorsunuz, çoğu şirket için bu oldukça kritik.

İşte tam burada devreye, “SEO“, yani “Arama Motoru Optimizasyonu“, ya da birçok kişinin kullandığı tabirle “Google Optimizasyon” giriyor.

Google’da ilk sayfada çıkmak için ne yapmalı, nedir bu işin sırrı?

Herkes bu sorunun cevabının peşinde ve ne yazık ki bu sorunun tek bir yanıtı yok. Ama kesin olan bir şey var, o da Google’ın algoritmasını kimsenin bilmediği. Çünkü eğer Google’da arama mühendisi olarak çalışmıyorsanız, Google’ın tam olarak neye göre sıralama yaptığını bilmenize imkan yok. Google’ın sıralama algoritmasını etkileyen yüzlerce kriter var. Google’da çalışan birçok kişi dahi tüm kriterleri bilmiyor, adı üstünde bu bir sır ve özenle saklanıyor.

Peki ya bu işi yapanlar, SEO Danışmanları, SEO Hizmeti verenler?

Evet, Google algoritmalarını açık bir şekilde söylemiyor ancak, birçok sıralama kriteri tahmin edilebiliyor. Değişik kriterler üzerinde çalışılarak, deneyler yapılarak, neyin sıralamalara etki ettiği çözülmeye çalışıyor. SEO danışmanları da burada devreye giriyor. SEO çok dinamik bir konu, yapılan güncellemeleri, ortaya atılan teorileri takip etmek, internet dünyasında yaşanan gelişmeleri algılayıp, hızlı adapte olabilmek gerekiyor. Ama bunların çoğu sır değil. Araştırarak, üzerinde çalışılarak öğrenilebilecek şeyler. Her iş dalında olduğu gibi zaman ve emek harcamak gerekiyor.

Bazıları Google’da üst sıralarda çıkmanın sırlarını bildiğini iddia edebilir. Ama aslında olay sırlarda değil. Bilgi her yerde, olay ise onu öğrenip doğru kullanabilmede.

Eğer SEO öğrenmek istiyorsanız, okuyun, araştırın, deneyin, öğrenin.SEO Teknikleri

Ama bu işin öyle kısa bir zamanda öğrenilmeyeceğini, emek ve zaman harcamanız gerektiğini, başarılı olabilmek için hem teknik bilgi ve beceriye hem de pazarlama bilgi ve becerisine sahip olmanız gerektiğini bilin.

İngiltere’de, ABD’de ve dünyanın diğer birçok yerinde bu işi meslek olarak yapan birsürü insan var. Bu işi hakkıyla yapanlar, büyük paralar kazanıyorlar. SEO ücretleri hakkında fikir sahibi olmak için, şu linklere bir göz atabilirsiniz: SEO Salaries 2011, SEO Prices.

Eğer SEO konusunda yardım almak istiyorsanız, sırları bildiğini iddia eden ancak size ne yapacaklarını ayrıntılı olarak anlatmayan, teknik bilgisi olmayan (HTML, CSS, JavaScript, AJAX vs.), link satın alacaklarını, arama motorlarına ücretsiz kayıt yaptıracaklarını söyleyen insanlara güvenmeyin. SEO optimizasyonu gerçekten zor, zahmetli, bilgi ve beceri gerektiren bir iş, 100-200 TL gibi düşük ücretlere bu işi yapacağını iddia edenlerden kaçının derim. Uzun vadede faydadan çok zararları dokunacaktır.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur, bu konudaki düşüncelerinizi duymayı isterim.

 

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +15 (from 37 votes)

9 Responses to : Google’da İlk Sayfada Çıkmak

 1. GrafikPark says:

  Benim açımdan önemli kırıterleri önemliden önemsize doğru sıralayacak olursak.

  1- Alan adı almadan önce odaklanacak olan kelime öbeği nin iyi seçilmesi ve arama trendlerinin araştırılması. ona uyumlu bir alan adı seçilmesi.
  2- Temiz ve min. hatalı kodlama ve site navigasyonuna önem verme.
  3- Google webmaster araçlarının kullanımı.
  4- Alakalı veya benzer büyük sitelerden link çıkışı.

  Bunlar ile 6-12 aylık bir süreçde kendiliğinden 1. – 2. sayfaya çıkacaktır. İlk sayfa hiç bir zaman yetmez hep göz yükseklerdedir 🙂 1. sıranın bir garantisini kimse veremez. Genelde belli kelimelerde zirveyi herzaman eski ve köklü siteler kaplar.Zaman zaman geçersiniz o siteyi ama bu çok uzun sürmez.

  Bir dipnot google aramalarında 1. site herzaman ortalama %70-80 lik ziyaretçi payını alır. Tecrübelerimlede kanıtlanmışdır.

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: +3 (from 3 votes)
  • Teşekkürler yorumunuz için, sizin yorumunuza ekleyebileceğim, sitede özgün içerik olması ve içerikte anahtar kelimelerin yeterli seviyede kullanılması, URL yapısı ve site içi linkleme, arama sonucu sayfalarında site çıktığında, tıklanma oranını arttırabilmek için meta description’in güzel yazılmış olması ve resimlerin alt taglerinin, anahtar kelimeler olarak kullanılması olabilir.

   VN:F [1.9.17_1161]
   Rating: +2 (from 2 votes)
 2. Soner Remzi Tamusta says:

  Merhaba kolay gelsin bu googleda 1. 2. sırada çıkma olayında mesela aylık 6-12 ay beklenmesimi gerekiyor?birde bazı iş yerleriyle görüştüğüm zaman direk otomatikman sizi 2. sıraya atarız gibi bir şey sölüyorlar bnu nasıl yapabiliriz. bana acil yardımcı olabilirmisiniz birde ücret olarak fazla olamdan sadece kullanıcı bazlı olması ideal olabilir.yane tıklanma için müşteri bulabilirim bu aşamada bana yardımcı olursanuz sevinirim..

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Merhaba Soner Bey,

   Google’da ilk sayfada cikmanin belli bir süresi yoktur. Bu hangi kelimelerde ilk sıralarda çıkmak istediğinize, bu kelimelerdeki rekabet oranına göre değişebilir. Örnek vermek gerekirse, “web sitesi” gibi bir kelimede üst sıraya çıkmak 4-5 ay sürecek bir çalışma gerektirebilirken, “kullanıcı dostu web sitesi” gibi bir kelimede ilk sıralara çıkmak daha kısa zaman alacaktır.

   Lütfen sizi 2. sıraya atarız, ilk 3 garantisi veriyoruz gibi söyleyen şirketlere inanmayın, bu yapılamayacağından değil, bunun garantisini vermenin mümkün olmayacağındandır. Aynı zamanda 6 ay içinde en üst sıraya çıkmış olmanız hep orada kalacağınızın garantisini de hiç bir zaman veremez.

   SEO ücretleri genellikle firmadan firmaya değişecektir. İşini iyi yapan güvenilir firmaların ve kişilerin ücretleri doğal olarak daha fazla olacaktır.

   Eğer kullanıcı/tıklama bazlı bir ücretlendirme istiyorsanız, SEO yerine Google Adwords reklamcılığını önerebilirim. Bu sistemde hemen aynı gün içinde trafik sağlamak mümkün. Ama uzun vadede SEO yapmaktan daha fazla ücrete gelecektir.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   VN:F [1.9.17_1161]
   Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Serhat Baran says:

  Gercekci hedeflerle yola cikmak gerekli bence. Internet üzerinden USB Bellek satmak isteyen yeni bir firmanin internet sitesinin, israrla “USB Bellek (2 milyon 370 bin arama sonucu)” veya “flash bellek (1 milyon 320 bin arama sonucu)” anahtar kelimelerini kullanalarak üst siralarda yer almayi hedeflemesinin pek gercekci olmadigi acik.

  “Flaş Bellek (91 bin 600 arama sonucu)” kelimesinin alternatif olarak alinmasi durumunda, en azindan bu kelimeyle arama yapan kisiler tarafindan bulunma ihtimali cok daha yüksektir. Yani bir yarisa 2 milyon 370 bininci sirada baslamaktansa, 91 bininci siradan baslamak daha gercekci geliyor bana.

  Elbette popüler arama kelimelerinden tamamen vazgecilmesini önermiyorum, ancak degisik kültürlere ve aliskanliklara sahip kullanici gruplari gözönünde bulundurularak, cesitli arama kelimeleri üzerinde yogunlasmanin önemine vurgu yapmak istiyorum.

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Semih says:

  Merhabalar ben sizin siteniz yoluyla bir kaç kelime yazmak istiyorum 2 sene önce bir website yaptım ticari amaçlı inanın websitesindende hiç anlamıyordum yapa boza siteyi bişeye benzettim ama ziyaretçi yok site 1.sayfaya çıkacakmış falan filan büsürü hikaye açtım adwordsü verdim reklamı ooooo para dayanmıyor en iyisi ben bu siteyi googlede 1. sayfaya çıkartayım dedim biraz araştırma yaptım seo varmış nedir seo falan derken seocuların olduğunu öğrendim madem anlamıyorum parasıyla yaptırayım dedim aman ALLAHIM bana o kadar çok karışık şeyler anlatıyorki anlaştığım seocu tamam dedim bu adam bu işi biliyor hemen çabuk çabuk hesabına para çıkarttım yani o para istedi masrafı varmış bende ön ödeme olarak 350 tl bayıldım toplam fiyat 1200 tl 3 ayda çıkacakmış site istediğim anahtar kelimede 1. sayfa 2.sıraya gelecekti verdiğim para zıkkım olsun 30 ghün geçmeden onlarla papaz olduk anlaşmaya göre ödeme şeklimiz vardı bunlar sürekli para istiyor sitede ilerleme hiç yok temayıda bozdular yani domaini wordprese taşıdılar site biş halta benzemedi ooo çok iyi diyorlar ,yav kardeşim ben bu şekil site istemiyorum dedim yok kendi bildiklerini okuyorlar vel hasıl dolandırıldım,sonra başkasıyla çalıştım,sonra başkasıyla yinede olmadı arkadaşlar ben seocuları karalamak için bu yazıları yazmıyorum gerçekten çok dürüstleri var reklam olurdiye onları yazmıyorum ama o dürüstlerlede çalışmadım ama bazı konularda yardımları oldu bilgi olarak şimdi web sitem istediğim kelimelerin tamamında 1. sayfada 2. sıra yada 3. sıradalar nasılmı oldu sitemi kendim istediğim yerlere getirdim okudum araştırdım artık ki
  mseye ihtiyacım olmadan bişeyler yapabiliyorum yakında parasıylada bu işi yapabilirim sizlerde araştırın okuyun deneyin yapın bozun balık tutmayı öğrenin arkadaşlar benim gibi bazı üç kağıtçılara para kaptırmayın şimdi o benim paramı alan seocuları ayakkabımın içine ayağımı yumuşak tutsun diye keçe niyetine kullanırım nedenmi onlarla rekabet ettiğimiz bazı siteler var yemin ederim tozumu yutuyorlar hakettikleri yerdeler zumaranın dibinde biyerdeler saygılarımla

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 5. cizgifilm says:

  Güzel çalışma olmuş. Teşekkürler.

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *