Kullanıcı Odaklı Ürünler ve Web Siteleri Yapmak

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +18 (from 42 votes)

 

Her gün kaç tane web sitesine giriyorsunuz? Girdiğiniz web sitelerinde aradığınızı kolayca bulabiliyor, yapmak istediğiniz şeyi hemen yapıp çıkabiliyor musunuz? Aradığınızı bulamayıp, siteyi kapattığınız, aradığınız sorunun cevabını başka sitelerde aradığınız oluyor mu? Evet dediğinizi duyar gibiyim.

kullanıcı odaklı tasarım Gün içinde, bankamızın sitesine giriyor, aradığımız bir bilgiye ulaşmaya çalışıyor, almak istediğimiz ürünleri arıyor, ürün yorumları okuyor, uçak/otobüs bileti arıyor, yemek tarifi arıyor, trafiğe, hava durumuna bakıyor, yemek sipariş ediyor, haber okuyor ve daha birçok farklı amaçla onlarca, yüzlerce web sitesini ziyaret ediyoruz. Vaktimiz değerli, sabrımız sınırlı. Bir web sitesi hızlı açılmıyorsa, beklemiyoruz kapatıyoruz. Aradığımızı birkaç tıklamadan sonra bulamıyorsak cevabımızı başka bir websitesinde arıyoruz.

Kullanıcı Odaklı Tasarım Nedir? (User centered design)

Bu tarz sorunların yaşanmasının ana nedeni, web siteleri tasarlanırken, kullanıcıya odaklanmak yerine, daha çok görünüme, süslü özelliklere odaklanmaktan kaynaklanıyor. Yanlış anlamayın, bir web sitesinin görünümü çok önemlidir çünkü kullanıcının zihninde ilk izlenimi sitenizde kullanıdığınız renkler ve sitenizin sayfa düzeni verir. Ancak iyi bir izlenim, iyi bir kullanıcı deneyimi anlamına gelmez. Her kullanıcı sitenize kafasında belli bir amaçla gelir ve her kullanıcının farklı bir amacı vardır. Kimi kullanıcı şirketiniz hakkında bilgi almak için, kimisi bir ürün satın almak için, kimisi müşteri hizmetlerine ulaşmak için kimisi ise şirketinizde işe başvurmak için gelir. Bazı kullanıcılar sitenize ilk defa geliyordur, bazıları ise her gün geliyordur. Tahmin edersiniz ki bu kullanıcıların sitenizde izleyecekleri yollar birbirinden farklı olacaktır. Her bir kullanıcıyı anlamak, amaçlarına kolayca ulaşmalarını sağlamak ve onlara güzel bir deneyim yaşatabilmek sitenizin başarısını belirleyecektir.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir? (User experience design)

Kullanıcı deneyimi tasarımı, değişik tipte kullanıcıların hangi amaçlarla ürününüzü/web sitenizi kullandıklarını, hangi duygularla, düşüncelerle ve motivasyonla web sitenize geldiklerini anlayıp, doğal ve tatmin edici bir deneyim sunabilmek için yapılan araştırma ve çalışmalardır. Bu çalışmalarda, kullanıcılarla vakit geçirme, web sitenizi nasıl kullandıklarını gözleme, bire bir görüşmeler, göz izleme cihazı ile kullanılabilirlik testleri, ısı haritaları, kişilik kartları oluşturma (persona creation), kart gruplama, ürün/web sitesi hayata geçmeden kağıt üzerinde ya da resim üzerinde prototipleme ile yapılan testler ve benzeri birçok yöntem kullanılmaktadır.

İlerleyen yazılarımda, bu yöntemleri detaylı bir şekilde anlatacağım. Hiç bir yazıyı kaçırmamak için bloguma üye olabilir, beni Twitter’dan takip edebilirsiniz.

VN:F [1.9.17_1161]
Rating: +18 (from 42 votes)

13 Responses to : Kullanıcı Odaklı Ürünler ve Web Siteleri Yapmak

 1. hasan ali says:

  Uzun bir aradan sonra güzel bir yazı daha,daha sık yazmalısınız bence…Bu arada yazının devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  • Tesekkurler Hasan,

   haklisin daha fazla yazmak ben de istiyorum, yakin zamanda yazinin devamini yazacagim 🙂

   VN:F [1.9.17_1161]
   Rating: 0 (from 0 votes)
   • Elgün Necefov says:

    bu Siteyi yeni tanıdım və çook beğendim. inşallah bu Siteyi iyice takip ederim. yazılarınızın devamını bekliyorum.

    Başarılar diliyorum. Davaı gəlSin (azerice) 🙂

    VA:F [1.9.17_1161]
    Rating: 0 (from 0 votes)
   • erek says:

    gökçe çok başarılısın ama uzun zaman olmuş bu bloga artık yazmıyormusun?http://www.parapramit.com

    VA:F [1.9.17_1161]
    Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Serhat Baran says:

  Merhaba,
  kullanici odakli tasarim, cogu kez deyim yerindeyse “is isten gectikten sonra” yani ürün tasarlanip hazir hale geldikten sonra devreye sokulmaya calisiliyor bence. Yani site tasarlanip bitmis, bir süre sonra istenilen sekilde islemedigi farkedilmis ve uzmanlardan var olan icerigi daha iyi bir sekilde tasarlayip sunmasi bekleniyor. Fakat iyi bir tasarimi belirleyen sey, sadece cesitli iceriklerin ekran üzerindeki konumlari ve bicimleri degildir.

  Hangi iceriklerin gercekten kullanicilarin istek, ihtiyac ve kullanim aliskanliklarina uygun oldugunun tesbiti ve iceriklerin, bu özelliklerin belirlenmesinden sonra olusturulmasi, daha dogru geliyor bana. Böylece hic kimsenin ilgisini cekmeyen, fonksiyonel bir özelligi olmayan, gereginden fazla uzun ve karmasik bir dile sahip metinlerin bos yere olusturulmasi ve bunun yol actigi zararlar da engellenebilir.

  Bir site olusturulmadan önce sorulmasi gereken ilk soru, “icinde neler olsun?” degil, “kimler tarafindan kullanilacak?” olmalidir.

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: +2 (from 2 votes)
 3. Ayfer says:

  Sizin makalenizden sonra bloğuma çeki düzen verdim.Çok güzel özetlemişiniz.
  Bloğumu inceleyip bir fikir verirseniz memnun olurum.

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. Berke Doğan says:

  Çok güzel bir yazı. Devamını bekleriz. 🙂

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. ibrahim says:

  Yukaridakilere bakinca sanirim sitem bilgi olarak yeterince kullanicilarin ihtiyacini karşılıyor fakat görsel yönden eksiklikleri var.

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Kullanıcı odaklı tasarımın en önemli ögeleri bence:

  1- Tasarımın sadeliği
  2- Site için navigasyonun kolay anlaşılması
  3- Sayfaların hızlı açılması ( Sayfa hızını öğrenmek için Google Pagespeed kullanılabilir)
  Site hızını arttırmak için Yoast’ın blogundaki aşağıdaki linkte bulunana yazılar mutlaka okunmalı ve uygulanmalı
  http://yoast.com/tag/site-speed/
  4- Site içi çaprak linkler
  5- Blog ya da web site platformunun iyi ve temiz kodlanmış olması

  Bunların da ötesinde, Google Analytics etkin şekilde kullanılmalı.

  – Kullanıcılar hangi sayfalarda az zaman geçiriyorlar?
  – Sayfa açılış hızları düşük olan sayfalar optimize edilmeli.
  – Arama motorundan gelen ziyaretçiler eğer sitede az zaman geçiriyorsa sebepleri aranmalı. Genelde en büyük sebebi Google’ın sayfayı verimli şekilde endekslememesinden kaynaklanır. Dolayısıyla bu sayfalar gözden geçirilip, anahtar kelimelerde değişiklikler yapılmalı.

  Aklıma ilk gelenler bunlar.

  Özet olarak bilinmesi gereken en önemli nokta, insanların bir siteyi ziyaret etmelerinin en büyük nedeninin bilgi almak ya da kendisine fayda sağlayacak herhangi bir eylemde bulunmak istemesidir. O zaman siteyi yaparken içeriğe odaklanmalıyız. Kimse tasarım çok güzel olduğı için bir sitede uzun süre geçirmez.

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 7. Abdurrahman says:

  Anlatım iyi olmuş, okurken sıkılmadım. Bu da bir UX durumu tabi 😉

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. başarılı içerik eline sağlık.

  VA:F [1.9.17_1161]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *